Skip to main content

Učilnica na prostem: tudi na počitniških taborih

ZPM Ljubljana Moste-Polje že vrsto leto izvaja počitniške programe v Zambratiji, Kranjski Gori, v Ljubljani, v Tepah, po evropskih prestolnicah (Mladi in Evropa) in drugod.

Na taborih je ena izmed temeljnih dejavnosti letovanje za otroke in mlade: plavanje, pohodništvo, sončenje na plaži, večerni programi in medvrstniško druženje. Danes pa tovrstni programi omogočajo tudi pridobivanje splošno uporabnih znanj in praktičnih veščin za življenje:
  • spodbujanje zdravega načina življenja (gibanje in zdrava prehrana),
  • športne aktivnosti,
  • ustvarjanje,
  • skrb za okolje,
  • izkustveno učenje,
  • učenje tujih jezikov (Razgibane angleške počitnice),
  • spodbujanje pozitivnega odnosa do okolja in vrstnikov,
  • spodbujanje medsebojne pomoči in zmožnosti prilagajanja...
Izlet s ŠD Strelica (Foto: Ajda Janež)
Ena glavnih vsebin, ki jo želimo še dodatno razvijati je ravno skrb za okolje in spodbujanje pozitivnega odnosa do narave.

To dosegamo na različne načine: preko vzorca pravil obnašanja v naših programih, delavnic iz recikliranega materiala, kvizov... Hkrati pa so programi zastavljeni tako, da glede na dano okolje izberemo različne pristope okoljske vzgoje (v Kranjski Gori gozdna pedagogika, ob morju spoznavanje morskega in obmorskega okolja, muzejska pedagogika v Ljubljani...). Ker je učno okolje tekom naših programov sproščeno in poteka v naravnem okolju, so otroci bolj motivirani in pripravljeni na raziskovanje in učenje kot sicer. Otroci in mladi so tako skozi dan fizično in miselno aktivni.


Odkrivanje in raziskovanje okolja v Kranjski Gori

Opazili smo, da se ob tem udeleženci dobro počutijo: se sprostijo, delijo svoje misli, razmišljajo o vsebinah in novo znanje ter izkušnje implicirajo v vsakdanje življenje. Dejavnosti, ki jih načrtujemo, spodbujajo samostojno raziskovanje, poleg tega pa smo ugotovili, da so pripomočki, ki jih potrebujemo praktično brezplačni in jih najdemo v naravi. S tem smo varčni z materialom, hkrati pa smo prijazni do okolja.


Foto: Ajda Janež

Učilnica na prostem in okoljska vzgoja dopolnjuje naše programe, hkrati pa se zavedamo vrednosti in koristi, ki jih doprinese k razvoju zdrave družbe. Vzgojno-izobraževalnim ustanovam je pomemben vsak korak za boljše in zdravo okolje - še posebej glede na trenutno podnebno globalno problematiko.

Comments

Popular posts from this blog

Vaje za krepitev miselne aktivnosti I. del

Krepitev možganske oz. miselne aktivnosti je ena najpomembnejših dejavnosti človeka. V tem času, ko smo veliko doma, ne smemo pozabiti tudi na krepitev le teh. Vaje za boljši spomin in koncentracijo je priporočljivo delati vsak dan vsaj 15 minut - delate jih lahko skupaj, z otroki ali posamično. Vaje so priporočljive za vse generacije. Že po enem tednu boste opazili napredek pri zbranosti in boljši koncentraciji. Najpomembnejši dejavniki, ki vplivajo na zdravje naših možganov so: 1. Kisik (ki ga dobimo z dovolj rekreacije v naravi) 2. Voda (skrbi za boljši pretok kisika po telesu, odplavlja strupe) 3. Počitek in spanje (obnovitev možganskih celic) 4. Zdrava prehrana (čim več sveže zelenjave in sadja) 5. Socialna interakcija in smeh (saj sprošča hormon sreče (serotonin), ki deluje antidepresivno) - v kolikor ste sami, pokličite nekoga! Spodaj je nekaj primerov vaj za boljši spomin in koncentracijo, ki jih lahko izvajate kar sami doma in na ta način krepite možga

Vaje za krepitev miselne aktivnosti VI. del

Kljub temu, da se počasi vračamo v običajne tirnice, nismo pozabili na pomembnost urjenja vaših (in naših) možgančkov. Prav zato smo tudi ta teden za vas pripravili nov sklop vaj. Veliko zabave pri reševanju! »Trud je poplačan, le če človek ne odneha.« (Napoleon Hill)   1.VAJA: Črkarija Za vsako črko posebej, poiščite ime, državo, mesto, rastlino, žival in predmet, ki se pričnejo na določeno črko. Za malo večji izziv, se lahko pri posamezni črki omejite na 1 minuto. Poskušajte biti čimbolj izvirni.   ČRKA IME DRŽAVA MESTO RASTLINA ŽIVAL PREDMET H             A             M             R               2. VAJA: Računanje Poskušajte izračun

Tradicionalne šege in navade za Veliko noč v Sloveniji

"Ni važno ali ste sami ali v skupini, imate manj ali več jedi in velikonočnih dobrot in ste v karanteni... Kdo pravi, da si ne bi polepšali mize in dneva? Ni potrebno veliko, saj bo že vejica zelenja ali regratov cvet popestril vaš dom.", je povedala naša Taja T. Berk iz Grosupljega . VIR: http://www.toptenz.net/wp-content/uploads/2015/03/easter1.jpg ❓ ALI STE VEDELI >> Že prejšnjo, pravimo cvetno nedeljo, je verjetno marsikdo okrasil svoj dom z zelenjem, oljčnimi vejicami ali butaricami. Ta običaj izvira že iz časa pred krščanstvom - na tak način so ljudje nekoč namreč počastili prihod boginje pomladi in plodnosti, Vesne .  V Sloveniji je cvetna nedelja v resnici zelo stara šega - ljudje so rastlinje blagoslovili, poleg tega, da je to krasilo njihov dom, in počastilo prihod božjega sina, naj bi jih velikonočno rastlinje tudi varovalo pred strelo in drugimi naravnimi nesrečami. >> Praznik Velike noči lahko praznujemo od 22. marca do 25. aprila, k