Skip to main content

Vaje za krepitev miselne aktivnosti I. del

Krepitev možganske oz. miselne aktivnosti je ena najpomembnejših dejavnosti človeka. V tem času, ko smo veliko doma, ne smemo pozabiti tudi na krepitev le teh. Vaje za boljši spomin in koncentracijo je priporočljivo delati vsak dan vsaj 15 minut - delate jih lahko skupaj, z otroki ali posamično. Vaje so priporočljive za vse generacije. Že po enem tednu boste opazili napredek pri zbranosti in boljši koncentraciji.

Najpomembnejši dejavniki, ki vplivajo na zdravje naših možganov so:
1. Kisik (ki ga dobimo z dovolj rekreacije v naravi)
2. Voda (skrbi za boljši pretok kisika po telesu, odplavlja strupe)
3. Počitek in spanje (obnovitev možganskih celic)
4. Zdrava prehrana (čim več sveže zelenjave in sadja)
5. Socialna interakcija in smeh (saj sprošča hormon sreče (serotonin), ki deluje antidepresivno) - v kolikor ste sami, pokličite nekoga!

Spodaj je nekaj primerov vaj za boljši spomin in koncentracijo, ki jih lahko izvajate kar sami doma in na ta način krepite možgančke tudi v času karantene :) Uspešno reševanje!

1. vaja: Zapisovanje asociacij

Na papir napišite asociacije (vsaj 10) na naslednje pojme (torej tisto na kar pomislite ob tej besedi):

ŽIVALSKI VRT
FRIZERSKI SALON
TRŽNICA
GLEDALIŠČE
GOZD
MUZEJ
TRGOVINA Z OBLAČILI

***Dodatno: Pri tej vaji si lahko za malo večji izziv omejite čas na 1 min***

2. vaja: Besede na določeno črko

Napišite besede, ki se začnejo na določeno črko. Za vsako črko poskušajte najti vsaj 8 besed.

M
O
V
E
G

3. vaja: Krepitev spomina

Poskušajte si zapomniti spodnje številke. Za vsak sklop številk si vzemite 30 sekund in jih nato po spominu poskušajte zapisati na papir. Potek: številko gledate 30 sekund, nato jo pokrijete in zapišete na papir ter preverite.

28765413
93872641
27445329
18273646
98347124

4. vaja: Protipomenke

Danim besedam zapiši protipomenke (to so besede, ki imajo nasprotni pomen npr. dan-noč)

vojna -
poln -
mlad -
zima -
sever -
debel -
vprašati -
začeti -
živ -

5. vaja: Poišči razlike

Med spodnjima slikama poiščite 5 razlik.


DODATNO

Poleg omenjenih vaj, lahko na spodnji povezavi najdete nekaj osmerosmerk in križank, ki so prav tako koristne za krepitev spomina in koncentracije, obenem pa uspešno premagujejo dolgčas in krajšajo čas v izolaciji :)

Comments

Popular posts from this blog

Prijatelji na daljavo

Da bomo ta teden nadaljevali s temo prijateljev, si lahko tukaj ogledate nekaj idej, kako se s prijatelji tudi na daljavo lahko družite in ohranjate stik. Organizirate si lahko online druženja po Skypu, Zoomu, Google meet, Discordu itd. in se družite, pogovarjate, ali pa se greste kakšno od spodnjih iger: Skribbl ( https://skribbl.io/ ) – Spletna igra risanja in ugibanja. Nekdo ustvari sobo in ostalim pošlje link, da se lahko pridružijo. Lahko igrate tudi z ostalimi ljudmi po svetu. Board game arena ( https://boardgamearena.com/ ) – Tu si je potrebno ustvariti profil, nato pa lahko izbirate med mnogimi online družabnimi igrami in k igranju povabite svoje prijatelje. Tarok ( https://valat.si/tarok ) – Če znate igrati tarok, se ga lahko greste na tej slovenski spletni strani. Spet je potreben profil, igrate pa lahko s prijatelji, ali pa z ostalimi ljudmi na aplikaciji. Among us – To igro verjetno že vsi poznate. Aplikacijo si lahko brezplačno naložite na telefon, na računalniku pa je

Tradicionalne šege in navade za Veliko noč v Sloveniji

"Ni važno ali ste sami ali v skupini, imate manj ali več jedi in velikonočnih dobrot in ste v karanteni... Kdo pravi, da si ne bi polepšali mize in dneva? Ni potrebno veliko, saj bo že vejica zelenja ali regratov cvet popestril vaš dom.", je povedala naša Taja T. Berk iz Grosupljega . VIR: http://www.toptenz.net/wp-content/uploads/2015/03/easter1.jpg ❓ ALI STE VEDELI >> Že prejšnjo, pravimo cvetno nedeljo, je verjetno marsikdo okrasil svoj dom z zelenjem, oljčnimi vejicami ali butaricami. Ta običaj izvira že iz časa pred krščanstvom - na tak način so ljudje nekoč namreč počastili prihod boginje pomladi in plodnosti, Vesne .  V Sloveniji je cvetna nedelja v resnici zelo stara šega - ljudje so rastlinje blagoslovili, poleg tega, da je to krasilo njihov dom, in počastilo prihod božjega sina, naj bi jih velikonočno rastlinje tudi varovalo pred strelo in drugimi naravnimi nesrečami. >> Praznik Velike noči lahko praznujemo od 22. marca do 25. aprila, k