Dragi starši!
Znašli ste se v izrednih okoliščinah – otroci so doma in delo za šolo se seveda nadaljuje tudi v domačem okolju. Nalog je veliko, okolje pa je povsem drugačno od šolskega. To lahko predstavlja nekatere težave tudi za otroke. Težko jih je motivirati, težko je narediti spodbudno učno okolje. Verjamemo, da je marsikdo izmed vas obupan in težko najde rešitev za novonastalo situacijo. Zato vam v pomoč pošiljamo par navodil, ki vam lahko pomagajo pri obvladovanju trenutnih razmer.
1. NAJBOLJ POMEMBNA JE DOBRA ORGANIZACIJA!
Dan je v resnici zdaj prost in obveznosti lahko delamo po lastnem urniku, kamor lahko dodamo vse obveznosti in prostočasne dejavnosti.
2. POSTAVIMO SI RUTINO!
Pomembno je, da vzpostavimo novo rutino in zapolnimo dan, saj se bomo tako vsi skupaj počutili bolj varne. Predlagamo vam, da si pripravite DRUŽINSKI urnik in ŠOLSKI urnik za otroke. Pomembno je, da urnik sestavite skupaj z otroki. Vprašajte jih, kaj bi (razen dela za šolo) radi počeli. Ko je urnik enkrat sestavljen, je pomembno, da se ga vsi skupaj zares držite.
3. MOTIVACIJA!
Pogovorite se z otrokom. Kaj rad počne? Morda si za opravljene naloge zasluži ogled najljubše serije, risanke... Morda otroku za nagrado obljubite večer družabnih iger? Ali pripravo najljubše jedi?
4. UPORABLJAJTE INTERNET!
Internet je poln idej za aktivnosti za otroke, poln informativne vsebine, kvizov, poučnih iger in napotkov, kako se organizirati v tem kriznem času. Prav tako številni muzeji nudijo brezplačne virtualne obiske (eno popoldne se vsi skupaj lahko sprehodite po pariškem Louvre-u), gledališča nudijo on-line predstave, veliko je brezplačnih filmov, virtualnih sprehodov po evropskih mestih...
5. POGOVORITE SE Z OTROKI!
Razložite jim, kaj se dogaja, kaj so trenutne okoliščine. Povejte jim, da je za čim boljše obvladovanje trenutne krize potrebno sodelovanje vseh članov, medsebojna podpora, poslušanje in pomoč drug drugemu.
PRIMER OKVIRNEGA URNIKA:
DOBRO JUTRO
|
Kratka telovadba in skupen zajtrk
|
DOPOLDAN
|
Šolski otroci – delo za šolo
Predšolski otroci – branje knjigic, ogled risanke in pogovor o risanki,
ustvarjanje, eksperimenti
|
DOBER DAN
|
Skupno kosilo (lahko ga tudi pripravite skupaj)
|
POPOLDAN
|
Čas za igro, ustvarjanje, zabavne aktivnosti
Hišna opravila
Branje
Pogovori (online, družinski, pisanje pisem…)
Po potrebi – dodatno delo za šolo
Prosti čas – ples, telovadba, ustvarjanje, sprehodi, urejanju foto albumov, glasbeni hobiji...
|
DOBER VEČER
|
Skupna večerja (lahko jo tudi pripravite skupaj)
|
ZVEČER
|
Skupen večer ob filmu, risanki, igranje družabnih iger, večerno branje
|
Priprava na spanje
|
6. ŠOLSKI URNIK!
Ob pripravi šolskih urnikov, naj vam bo v pomoč otrokov obstoječi urnik ter navodila in naloge, ki prihajajo s strani šole. Urnike organizirajte tako, da bodo čim bolj podobni urnikom v šoli. Po vsakih 45 minutah, naredite 5 minutni odmor, imejte malico (sadno, lahko malico). Če je otrokom preveč naporno, se lahko po opravljeni nalogi malo poigrajo, telovadijo. Urnike sestavite skupaj z njimi, naj vam povedo, kaj bi »za nagrado«, po uspešno opravljeni nalogi, radi počeli. Če se le da, naj imajo šolski otroci svoj prostor, s čim manj motečimi dejavniki.
Želimo vam uspešno delo ;) Za več informacij, brezplačno svetovanje ali učno pomoč se lahko obrnete na nas!
Telefon: 040/760-515
Comments
Post a Comment